Sık Sorulan Sorular

Ortodontik tedavinizin sorunsuz ilerleyebilmesi için bir takım yiyecek ve içecek kısıtlamalarına uymanız gerekmektedir. Ortodontik tedavi süresince size rehberlik etmesi ve dikkat etmeniz gereken bazı kuralları size hatırlatması için bu bilgilendirme metnini hazırladık.

 1. Her yemekten sonra ve akşam yatmadan önce DİŞLERİN FIRÇALANMASI gerekmektedir. Fırçalama işlemi ortalama 3 dakika sürmeli ve teller tamamen parlak olana kadar devam ettirilmelidir. Tedaviniz süresince “ortodontik diş fırçasına” ilave olarak arayüz fırçası da kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecindeki yetersiz diş fırçalamanız dişlerinizin üzerinde GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAYAN LEKELERE sebep olabilir!
 2. Dişin üzerine yapıştırdığımız braket adını verdiğimiz metal parçaların dişten kopmaması için YASAK YİYECEKLERDEN uzak durulması gerekmektedir.
 3. Genellikle 1 hafta sürebilen ALIŞMA DÖNEMİNDE biraz sabırlı olmanız gerekebilir, bu dönemde oluşabilecek ağrılarınızı hafifletebilmek için ağrı kesici kullanımı konusunda hekiminize danışınız.
 1. Aşağıdaki yiyecekleri tedaviniz sürecinde yememeniz gerekmektedir. Kuruyemişler (kabuklu, kabuksuz, tüm kuruyemişler) ancak öğütülmüş bir şekilde tüketebilirsiniz.
 2. Sert şekerler, sert çikolatalar
 3. Zeytin, erik, hurma, kayısı, kiraz, vişne gibi içinde sert çekirdeği olan yiyeceklerin çekirdeğinin çıkartılıp öyle tüketilmesi gerekmektedir.
 4. Kola, fanta, gazoz ve benzeri şekerli olan asitli içecekler
 5. Genel olarak şekerli gıdalar
 6. Patlamış mısır, haşlanmış ve közlenmiş koçan mısır
 7. Sakız, jelibon, lokum gibi yapışkanlı yiyecekler
 8. Elma, armut havuç gibi sert yiyecekler ön dişlerle ısırarak tüketilmemeli, kesilip ufak parçalar halinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

NOT: Şekerli gıdalar braketlerinizin kopmasına sebep olmaz ancak dişlerinize zarar verebilir. Dolayasıyla ara sıra tüketebilirsiniz ancak hemen sonra fırçalamanız ya da ağızınızı çalkalamanız gerekir. Bu şekerli gıdaların en kötüsü gazlı içeceklerdir. KOLA, FANTA, GAZOZ…içecekler diyet olsa bile yine de aynı zararı verecektir. Dolayısıyla tedavi süresince gazlı içeceklerden uzak durunuz.
Tedavinizin en sağlıklı, problemsiz ve kısa sürede bitmesini ve güzel bir gülüşe sahip olmanızı en az sizin kadar bizlerde istemekteyiz. Tavsiyelerimize uymanızı rica ederiz.

Bruksizm, strese bağlı olarak bilinç dışı diş sıkma/gıcırdatma davranışıdır. Bruksizm; patolojik bir alışkanlıktır ve kişinin kendisi tarafından fark edilmeyebilir. Sonucunda:Bruksizm, strese bağlı olarak bilinç dışı diş sıkma/gıcırdatma davranışıdır. Bruksizm; patolojik bir alışkanlıktır ve kişinin kendisi tarafından fark edilmeyebilir.

Sonucunda:

 • • Mevcut diş ve dolgularda kırık, gevşeme, yüzey aşınması ve hassasiyetin artması,
 • • Diş aralarının açılması
 • • Ses yüksekliğinde kayıp

Özellikle sabahları oluşan baş ve boyun ağrısı, ayrıca çene ekleminde ve kulakta ağrı gelişebilir.

Bruksizm; uyurken kullanılan ve hekim tarafından hastaya özel hazırlanan splint ile tedavi edilir. Bazı vakalarda fizyoterapi ve ilaç tedavisinden destek alınabilir.
Özel Soğanlık Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde de, hastaya en uygun tedavi protokolünü saptayarak ileri teknojik imkanları ve alanında deneyimli uzman diş hekimleriyle en verimli tedaviyi gerçekleştirmektedir.

Bonding uygulamasında işlem yapılmak istenen diş yüzeyi hafifçe kazınarak ve dişin doğal beyaz görünümünü andıran bir malzeme uygulanarak ( mikrofi ajan) bu tıbbi diş onarıcı malzemenin dişinize tutunması sağlanır.
Bazen dişinizdeki küçük bir çatlak can sıkıcı olabilir. Ya da dişte küçük dokunuşlarla düzeltilecek bir şekil bozukluğu veya boşluk bulunabilir. İşte hem böyle durumlarda ayrıca özellikle görünen dişlerde beyaz bir yüzey görünümü elde etmek için bonding tedavisi kullanılır.
Bonding uygulamasında işlem yapılmak istenen diş yüzeyi hafifçe kazınarak ve dişin doğal beyaz görünümünü andıran bir malzeme uygulanarak ( mikrofi ajan) bu tıbbi diş onarıcı malzemenin dişinize tutunması sağlanır.
Hızlı ve güvenilir bir tedavi seçeneği olması nedeniyle bonding yöntemi günümüz diş hekimliğinde sıklıkla uygulanmaktadır.
Bonding uygulamasıyla küçük ve acısız bir müdahaleyle dişin yüzeyindeki bir sorun giderilebilir veya diş beyazlatılabilir. Batı Ortodonti’de ileri tıbbi bonding mikrofil ajanları kullanılarak başarılı ve uzun etkili bonding tedavisi yapılmaktadır.
15 dakika ile 1 saat arası süren bonding tedavisi 5-10 gibi uzun süreli bir kalıcılığa sahiptir.

WeCreativez WhatsApp Support
Özel Soğanlık Ağız ve Diş Sağlığına Hoş Geldiniz
Merhabalar. Size nasıl yardımcı olabiliriz ?